YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ OTOYOL VE BAĞLANTI YOLLARI

YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ OTOYOL VE BAĞLANTI YOLLARI

1973 yılında faaliyete geçen Boğaziçi Köprüsü ve 1988 yılında tamamlanan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden sonra İstanbul Boğazı’na yapılan 3. Köprü Yavuz Sultan Selim Köprüsü, ilklerin köprüsü olarak adlandırılıyor.

Yüksek mühendislik ve teknoloji ürünü olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinden, 8 şeritli karayolu ve 2 şeritli tren yolu aynı seviyede geçiyor. Gerek estetik açıdan gerekse teknik özellikleriyle dünyanın sayılı köprüleri arasında yer alan Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 59 metrelik genişliği ile dünyanın en geniş, 1408 metrelik ana açıklığı ile üzerinde raylı sistem olan dünyanın en uzun asma köprüsü.

Köprüyü misalleri arasında bir başka ilk yapan özelliği ise 322 metreyi aşan yüksekliği ile dünyanın en yüksek kuleye sahip asma köprüsü olması.

Projenin, Odayeri - Paşaköy kesiminde, 19 adet kavşak ve bağlantı yollarına sahip yaklaşık 115 km’lik Kuzey Marmara Otoyol’u bulunmaktadır.

Orkun Altyapı, Odayeri Kesiminde 30 Km’lik otoyol kısmının kazısı ve reglaj seviyesinde dolgusunu gerçekleştirip, toplamda  20.000.000 m3 toprak hareketi ve ariyet ocağından taş dolgusu yapıp başarıyla projeyi sonlandırmıştır.

alt text
alt text
alt text
alt text
alt text